CLA


Chcete zhubnout nebo se zbavit celulitidy, aniž byste se mučili dlouhé hodiny v posilovně? Chcete zabránit známému ,,jojo efektu“? Nechcete při dietě ztratit svaly, ale pouze tuky? Chcete se chránit proti vzniku rakoviny nebo potřebujete snížit hladinu cholesterolu? CLA toto vše umí!


Jak funguje?

CLA známá také jako konjugovaná kyselina linolová je nenasycená mastná kyselina tělu vlastní. Vyskytuje se hlavně v přírodních sýrech, mléce, masu (zejména v hovězím a jehněčím) a rostlinných olejích. A víte, co je zajímavé? Její obsah v kravském mléce silně kolísá v průběhu roku a nejvyšší je tehdy, když se krávy v létě volně pasou. Tehdy je obsah CLA v mléce až sedminásobný ve srovnání s mlékem ustájených krav! Ve zvýšené koncentraci se CLA vyskytuje především v tkáních přežvýkavců. Aby však měla CLA takový účinek jaký potřebujete, je třeba užívat ji ve větší koncentraci v podobě doplňků výživy.

Podle předního světového odborníka na výživu profesora Michaela W. Parizy funguje tato látka jako bariéra, která brání tuku vstoupit do tukových buněk a tím preventivně působí proti jejich zvětšování. Tuk se namísto uložení v tukových buňkách díky enzymu lipáza přesune do buněk svalových, kde se spálí při produkci energie. CLA tedy brání ukládání tuku! Aby mohly svalové buňky měnit tuk na energii, je nutné, aby byly buňky nějakým způsobem stimulovány. Proto při užívaní doplňku s CLA je vhodné také současně cvičit, abyste dosáhli ještě lepšího výsledku. Už jsem se zmínil, že u CLA byla prokázána účinnost nezávisle na cvičení. To vše je pravda, ale lepší výsledek CLA poskytne, když se zkombinuje s tělesnou námahou. Zařazením tělesného cvičení přispíváte ke spalovaní tuku v buňkách. 

Současně také pohybem udržujete svaly aktivované a zlepšujete tím jejich tonus. Celé tělo tak zeštíhlí a zpevní. Svaly váží víc než tuk. Proto jsou někteří jedinci, kteří CLA užívají, tak překvapeni, když zjistí, že ačkoli vypadají výrazně štíhlejší, váží skoro stejně jako před začátkem užívaní doplňku. Tento jev se dá vysvětlit tím, že tuk nahradily ,,těžší“ svaly. CLA je prostředek z farmacie, který stimulováním svalové hmoty pomáhá postavu zeštíhlit, vytvarovat a zpevnit.
Když Američan Dr. M.W. Pariza objevil CLA v r. 1987 v hovězím mase, zajímal ho hlavně její účinek na zhoubné nádory, protože o příbuzné kyselině linolové bylo známo, že působí jako karcinogen. K výzkumu si vybral hovězí maso obsažené v hamburgerech, aby dokázal, jaké karcinogenní látky lze v této potravině očekávat. Zjistil, že posunutí dvojné vazby uvnitř molekuly CLA znamená úplně opačný účinek než u linolové kyseliny! U CLA z hamburgerů byla tedy naopak prokázána antikarcinogenita podobně jako např. u selenu! Kromě ní dokázal Pariza, že CLA ještě působí proti ateroskleróze a patří mezi silné antioxidanty. Potom už nebylo složité doložit, že CLA zamezuje oxidaci LDL-cholesterolu na nerozpustnou formu, zlepšuje poměr mezi užitečným HDL- a škodlivým LDL-cholesterolem a celkově snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

 
Vědecké studie

Soudě podle množství dostupných výzkumu patří CLA k nejlépe zdokumentovaným prostředkům na redukci tělesného tuku a zlepšení postavy. Proběhla celá řada kvalitně navržených studiích na lidech, které prokázaly, že CLA opravdu působí tak, jak slibuje.

K zajímavým výsledkům došli vědci z univerzity v jihopolské Vratislavi. Zajímalo je, proč se horalé dožívají vysokého věku. Odpovědí je právě CLA. Podle polských vědců je v tuku, který se získá z ovčího mléka, CLA vůbec nejvíce - přibližně 1,24 procent. Její obsah se přitom mění podle toho, co ovce žerou. Vědci zjistili, že pokud ovcím naordinují dietu a přidají do žrádla více olejnatých rostlin (jako jsou například semínka slunečnice nebo lnu), pak obsah CLA vzroste až na dvojnásobek. Vratislavští vědci přemluvili ke spolupráci své kolegy z varšavského Institutu průmyslové chemie. Chemikům se podařilo najít způsob, jak z ovčího mléka získat co nejvíce CLA. Vědci pak vyzkoušeli, jak se látka chová v kontaktu s buňkami zasaženými rakovinou. Výsledek byl úžasný. Ve 100% případů se zastavilo rakovinové bujení. 

Loni na jaře byly prezentovány dvě nové studie CLA. V jedné dávali norští vědci 180 jedincům buď 3,4 gramu CLA nebo identické kapsle s placebem z olivového oleje. Po dvanácti měsících se zbavily ti, kteří užívali CLA, 10% tělesného tuku oproti těm, kdo aktivní doplněk nedostávali. Skupina, která užívala CLA, ještě navíc zaznamenala v průměru 2% narůst svalové tkáně. Podle vedoucí výzkumného projektu Dr. Oly Gudmundsenové ze skandinávského klinického výzkumu se jedná o nejúspěšnější studii CLA, jaká kdy byla na lidech provedena. Výhody, které z užívání CLA plynuly, nezávisely na kalorických příjmech jednotlivých účastníků, ani na úrovní jejich tělesné aktivity! Vypozorované účinky tedy jejími slovy byly následkem užívání látky CLA a ničeho jiného.

Ověřené výhody CLA
  • tlumí růst tělesné tukové tkáně
  • zvyšuje rychlost metabolismu a tlumí její pokles zejména v noci (zvyšuje energetický výdej)
  • tlumí potřebu přijímat nadměrné množství energie (mírní pocity hladu)
  • zamezuje odbourávání svalové tkáně (katabolismus) v důsledku sníženého příjmu energie
  • antikarcinogenita (protirakovinový účinek)