Jód

Další názvy: I (Iodum), jod

Velmi skloňovaná štítná žláza

Jód je vzácný stopový prvek v našem organismu. Po chemické stránce se jedná o důležitý biogenní prvek, který všichni velmi dobře známe. Jód je součástí známé jódové tinktury - roztoku jódu v ethanolu, který funguje jako účinná desinfekce. Jód existuje v několika formách a prakticky se nevyskytuje volný, ale vázaný v nejrůznějších sloučeninách.

Účinky jódu

Jód je pro lidský organismus životně důležitý, neboť se podílí na tvorbě hormonů štítné žlázy, které mají na svědomí podporu růstu a zabraňují předčasnému stárnutí. Dále je jód účinný v boji proti akné, zvyšuje efektivitu myšlení a dodává energii. Jod jako stopový prvek se účastní tvorby tyroxinu, hormonu odpovědného za řízení látkové výměny v celém těle.


Díky jodizovaným solím se také výrazně snížil podíl lidí trpících vážnou formou mentální retardace - kretenismem, která se projevuje právě při nedostatku jódu.

Nedostatek jódu

Nedostatek jódu se projevuje zejména v rozvojových zemích, kde jsou potraviny chudé na jód. Dále jím trpí lidé s onemocněním štítné žlázy. Konkrétně právě nedostatek jódu můžeme na štítné žláze sami dobře pozorovat. Mezi patrné příznaky patří zvětšená štítná žláza, známá jako struma. To za tím účelem, aby bylo zachyceno co nejvíce jódu z krve.

Nedostatek jódu se také projeví v dospíváním zvýšeným výskytem akné, snižující se výkonností a únavou. Nedostatek může být dále provázen vznikem anémií, stálým pocitem hladu, zpomaleným tepem, sklonem tloustnout i při malých dávkách kalorií nebo zhrubnutím pokožky a vlasů. Projevuje se i vyšší zapomínání, zácpa.

Předávkování jódem

Jód je ve vyšším množství toxický. Jeho vysoké množství může vést hlavně k nepřirozeně vysoké funkci štítné žlázy, která se projevuje teplou zpocenou pokožkou, vypadáváním vlasů, zvýšenou chronickou únavou, zhubnutím, třasem a úzkostí.

I přes toxické působení, je předávkování jódem poměrně vzácné, i při 10x (1000 % DDD) či 20x vyšší dávce než je doporučeno - pokud se jedná o jednorázové podání. Pokud však bude naše tělo vystaveno dlouhodobě dávkám přesahujícím 3000 % DDD, začnou se projevovat nepříjemné vedlejší účinky, jako kovová pachuť v ústechprůjem a zvracení. Díky enormním dávkám bude ovlivněna i štítná žláza, díky které budeme přehnaně aktivní, budeme pociťovat velmi rychlé reflexy, stavy úzkosti a váhový úbytek.

Opravdu toxicky se jód projeví při dávkách v několika gramových velikostech. Při takto enormním předávkování postižení často pociťují pálivý pocit v ústechhrdle a žaludku. Celý stav je doprovázen silnou horečkou, průjmem, zvracením a při vyčerpání organismu může nastat až kóma.