Omega 3 mastné kyseliny

Naše Omega 3 nenasycené mastné kyseliny pocházejí z lněného semínka a rybího oleje.

Lněné semínko

Je zdrojem pro tělo velice důležitých esenciálních mastných kyselin. Přesněji zásobuje náš organismus hlavně omega 3, 6 a 9 mastnými kyselinami a to ještě v optimálním poměru, jaký náš organismus potřebuje (3,5:1:1). Tyto mastné kyseliny mají blahodárný vliv na trávicí trakt, kdy zvláčňují stolici a uvolňují tak bolesti a tlak při zácpě.

Účinky lněného semínka

Dále se lněné semínko využívá při chronických mozkových poruchách, jako je Alzheimerova choroba, zlepšuje stav děložní sliznice, čímž pozitivně ovlivňuje některé formy neplodnosti a také se často využívá jeho protizánětlivých účinků, kdy mírní menstruační bolesti a bolesti při fibrocystóze prsů.

S velkým úspěchem se také využívá k léčbě popálenin, popraskané pokožky a k ošetření ran, je využíván k regeneraci pokožky po ozáření a pro změkčení mozolů a kuřích ok. Významně také snižuje hladinu cholesterolu, využívá se k léčení aterosklerózy, vleklých zánětech žlučníku, zánětech tlustého střeva a hemeroidech.


Obecně můžeme říci, že lněné semínko udržuje zdravou a pevnou kůži, nehty a vlasy. Napomáhá v léčbě kardiovaskulárních onemocnění a jeho pozitivní vliv je prokázán i u léčby neplodnosti, impotence a menstruačních kře­čí.


Nedostatek lněného semínka

Nedostatek lněného semínka funguje stejně jako nedostatek esenciálních mastných kyselin. Vede ke vzniku různých kožních potíží včetně ekzémů a vyrážek. Esenciální mastné kyseliny zajišťuji správnou rovnováhu mezi zánětlivými a protizánětlivými prostaglandiny, čímž výše popsané kožní choroby efektivně eliminují.

Předávkování lněným semínkem

Projevy předávkování lněným semínkem zatím nebyly uspokojivě popsány. Při vysokých dávkách však může docházet především k průjmům a žaludečním křečím, které mohou být doprovázeny nevolností a mírnou apatií. Tyto projevy mohou pociťovat i citliví jedinci a staří lidé s nedokonalým nebo poškozeným vstřebáváním a metabolismem.

 

Rybí olej

Je jedním z výživových doplňků, který by neměl chybět v jídelníčku sportovce, ale ani běžného člověka. Podílí se na budování svalové hmoty, podporuje sportovní výkon, snižuje riziko zranění a vůbec, je prevencí řady onemocnění.

Výhody z konzumace rybího oleje

Rybí olej je plný výživných látek, které pomáhají lidskému tělu při řešení mnoha zdravotních problémů. Rybí olej se vyplatí konzumovat, protože:

 • podporuje zdraví kardiovaskulárního systému, konkrétně snižuje riziko vzniku srdečních chorob a kladně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi
 • je prevencí aterosklerózy, artritidy a revmatismu
 • několik vědeckých studií naznačilo, že je nápomocný při shazování přebytečných kilogramů
 • díky obsahu omega 3 nenasycených mastných kyselin posiluje celkovou obranyschopnost organizmu
 • pozitivně ovlivňuje duševní rozpoložení člověka (bojuje proti úzkosti, depresi, strachu, stresu apod.)
 • prospívá zraku, který se s přibývajícím věkem zhoršuje a je prevencí některých očních onemocnění
 • nenasycené mastné kyseliny udržují mozek v dobré kondici
 • je jedním z prostředků, jak se zbavit nebo eliminovat kožní problémy (suchá pleť, akné, lupénka, vyrážky, ekzémy)
 • prospívá těhotným ženám a jejich nenarozeným dětem, protože rybí olej se podílí na správném vývoji dítěte
 • podle některých vědeckých výzkumů zvyšuje kvalitu spermií u mužů
 • stimuluje růst vlasů a dodává jim lesk
 • zlepšuje krevní oběh, tedy je stvořen pro lidí majících problémy s křečovými žilami
 • je důležitým doplňkem pro sportovce, protože podporuje výkon, chrání před zraněními a pomáhá budovat svalovou hmotu