Síra

Další názvy: S (Sulphur)

Minerál krásy

Síra je obsažena ve velké řadě molekul, které se uplatňují při biochemických procesech. Je to po vápníku a hořčíku asi pátý nejdůležitější prvek v těle. V našem organismu se nevyskytuje síra volná, ale vázaná ve své přirozené organické formě MSM (metylsulfonyl­metan). Jako taková zajišťuje krásné nehty a vlasy, zabraňuje jejich lámání a má podíl na tom, že jsou krásně lesklé. Pro tyto a další důvody je také často označována prvkem krásy. Je důležitá pro tvorbu kolagenu, nejhojnějšího proteinu v našem těle, který je součástí vazivových a podpůrných tkání.

MSM se využívá i v oblasti kožních chorob ke zmírnění příznaků ekzémů, přidává se do mastí a je obsažená i v aminokyselinách cysteinu, taurinu a methioninu. Člověku přispívá i svým antioxidačním charakterem, pomocí něhož likviduje tělu nebezpečné volné radikály.

Využívá se i při léčbě revmatické horečky, artritidy, syndromu karpálního tunelu, kvasinkové infekce a zánětech kloubů a svalových křečí obecně. Svoje nové uplatnění nyní získal i při léčbě alergií, především u alergií na pyly, plísně a prach. Bylo prokázáno, že v některých případech má lepší účinky než běžně ordinovaná antihystaminika.

Nedostatek síry

Nedostatek síry se může projevit rozvojem alergií a především vyšší lomivostí vlasů a nehtů. Ty jsou bez síry křehké, šupí se a postrádají lesk. Mezi další projevy nedostatku bychom mohli zařadit vyšší nebezpečí arteriosklerózy, artritidy, kandidózy, zácpy, zánětlivých reakcí a vředů.

Předávkování sírou

Předávkování sírou je v našich zeměpisných šířkách poměrně vzácné. Může k němu dojít pokud budeme užívat zbytečně dlouhodobě extremně vysoké dávky minerálních doplňků obsahujících ve vysokém procentu síru. Předávkování se projevuje zažívacími problémy, nechutenstvím, zvracením a průjmy.