Vitamín A

Další názvy: retinol, axeroftol

Vitamín A stejně jako beta karoten spadá do skupiny vitamínů označovaných svým původem jako karotenoidy. Karotenoidy dodávají ovoci a zelenině její charakteristickou žlutočervenou barvu (meruňky, jahody, mrkev). Pro člověka je však vitamín A důležitý zejména pro jeho nepostradatelný význam v oblasti zraku - je součástí zrakového pigmentu rodopsinu, který se v organismu využívá za nízkého osvětlení.

Účinky vitamínu A

Proto vitamín A působí preventivné proti šerosleposti a zdokonaluje vidění barev a vidění za šera.


Vitamín A dále podporuje růst, je důležitý pro správný vývoj buněk sliznic a kostí. Při jeho nedostatku buňky nedospívají a šupí se. Dále se aktivně uplatňuje při tvorbě spermií a vajíček. Stejně jako jeho příbuzný vitamín beta karoten patří do skupiny důležitých antioxidantů a jako takový neutralizuje nebezpečné volné radikály, které vznikají v lidském těle při metabolických procesech.

Volné radikály mohou poškodit lipidy buněčných membrán a samotný genetický materiál, což může ve svém důsledku vyústit až v rakovinu. Tyto velmi reaktivní molekuly můžeme jednak sami vytvářet, nebo je můžeme přijímat z vnějšího okolí.

Nedostatek vitamínu A

Nedostatek vitamínu A poznamená naše tělo ztrátou chuti, zastavením růstu, celkovou poruchou obranyschopnosti a hlavně počínající šeroslepostí. Právě pro oči je vitamín A velmi důležitý - je potřebný jak pro zrak a vidění celkově, tak pro samotnou rohovku, jejíž nedostatečné zvlhčení může způsobit její vážné poškození.

Při značném nedostatku vitamínu A dochází k tzv.: avitaminóze A - poruše tvorbě kostí, poruše nervového systému a hlavně k šerosleposti, která může končit až slepotou.

Předávkování vitamínem A

Vitamín A je ve vysokých dávkách toxický - ale pozor, nemusíte se bát. Toxicita se projeví jen v případě, že budete užívat po dobu několika měsíců dávky cca 10 krát přesahující doporučené denní dávkování. Poté se nadbytek vitamínu A projeví zvracením, apatií, suchou kůží a padáním vlasů. Dále je nadbytek vitamínu doprovázen bolestí kloubů, a poruchami vidění.