Vitamín B12

Další názvy: kobalamin

Vitamín B12 řadíme do skupiny takzvaných „béčkových“ vitamínů, souhrnně označovaných jako B-komplex. Jedná se o ve vodě rozpustný vitamín, tepelně nestálý, který hraje důležitou roli při krvetvorbě. Bez tohoto vitamínu by červené krvinky byly příliš veliké a nedokázaly by správně plnit svoji funkci - předávat kyslík buňkám. Kromě krvetvorby je vitamín B12 důležitý pro správnou funkci nervového systému a pro tvorbu buněčných membrán.

Jak název napovídá, centrálním atomem v molekule vitamínu B12 je kobalt. Tento kov tak tvoří podobné uspořádání, jako železo v molekule hemoglobinu. Je důležitý pro dělení buněk, syntézu DNA (deoxyribonukleová kyselina - nosič genetické informace) a ATP (Adenosintrifosfát - zásobárna energie v lidském organismu). Krom výše zmíněných funkcí zajišťuje vitamín B12 prostřednictvím svého vlivu na nervové buňky (urychluje syntézu neurotransmiterů - přenašečů vzruchové informace mezi nervovými buňkami) dobré emoční zdraví a vyváženou psychiku.


Nepostradatelný je vitamín B12 také při buněčném metabolismu, zpracování bílkovin, tuků a cukrů. Spolu s dalšími vitamíny B-komplexu, vitamínem B6 a kyselinou listovou zajišťuje ochranu cévního řečiště a tím zmírňuje dopady aterosklerózy a dalších onemocnění cév a kardiovaskulárního systému.


Nedostateku vitamínu B12

V našich zeměpisných šířkách je faktický nedostatek vitamínu B12 poměrně vzácný. Spíše než o nedostatku častěji hovoříme o zvýšené spotřebě, kterou tělo není schopno uhradit ze svých zásob. Problémy s nedostatkem vitamínu B12 mohou mít zejména vegetariáni a vegani, kteří vitamín B12 do těla nedodávají v rámci potravy, nebo alkoholici, kterým se vlivem alkoholu vitamín B12 v organismu inaktivuje. Mezi další faktory inaktivující vitamín B12 bychom mohli zařadit stres, dlouhodobé silné psychické vypětí a hormonální antikoncepci. Zvýšenou spotřebu tohoto vitamínu mohou pociťovat také staří a nemocní lidé.

Nedostatek vitamínu B12 se nejčastěji projevuje únavou, brněním končetin, oslabenými reflexy, bolestí svalů a kloubů. V důsledku více vlivů se u postižených projevují známky deprese, dezorientace a drobné poruchy paměti. Vyšším projevem nedostatku vitamínu je megaloblastická anémie a poškození nervového systému, které mohou vést až k projevům Alzheimerovy choroby.

Předávkování vitamínem B12

Stejně tak jako u většiny vitamínů B-komplexu je i vitamín B12 rozpustný ve vodě a při dávkách přesahujících potřebné množství je nadbytečný vitamín bez užitku odveden močí a vylučovacím ústrojím ven z těla. Toxické působení vitamínu nebylo prokázáno. U citlivých jedinců se může projevit nadbytek vitamínu kopřivkovou reakcí, to je ale možné jen u velmi silného předávkování, nebo při požití velkého množství koncentrovaného vitamínu.