Vitamín B2

Další názvy: riboflavin, vitamín G, ovoflavin, laktoflavin

Riboflavin řadíme chemicky mezi flaviny. Jedná se o žluté až oranžové barvivo přírodního původu, které jemně fluoreskuje. Samotný vitamín B2 si dokáží rostliny a mikroorganismy sami syntetizovat, člověk a živočichové obecně si jej však syntetizovat sami neumí a musí ho přijímat potravou. Riboflavin je na rozdíl od karotenoidů tepelně stálý, vydrží tedy i vysoké teploty. To je velmi výhodné při zpracování potravin obsahující tento vitamín, které můžeme bez obav tepelně upravovat. Výborným zdrojem vitamínu B2 je řada rozmanitých potravin jako jsou vnitřnosti (játra, ledvinky), vejce, vepřové a hovězí maso. Děti mohou tento vitamín přijímat i prostřednictvím tvarohu, mlékaa kakaa. Vitamín B2 obsahují i veškeré potraviny obsahující ve svém složení složku označenou E 101.

Všeuměl B2

Vitamín B2 patří k jednomu z univerzálních vitamínů, je důležitý pro tvorbu nových buněk (zdravá pokožka, vlasy a nehty), obstarává správnou funkci očí převáděním krátkovlnných modrých paprsků na žlutozelené, čímž obdobně jako retinol ovlivňuje vidění za šera.


Dále posiluje srdeční aparát a ovlivňuje mnoho dalších orgánů. Svůj nepostradatelný vliv má i na celkový metabolismus organismu, kde ve formě koenzymů FMN - (flavinmononu­kleotid) a FAD - (flavindinukleotid) zasahuje do metabolismu cukrů, aminokyselin a tuků, čímž přímo ovlivňuje energetické přeměny v organismu.

Riboflavin také ovlivňuje nervovou soustavu, mozek a při vyšší fyzické námaze napomáhá v přenosu kyslíku svalovým buňkám. Jak je patrné, jeho využití je v lidském organismu opravdu rozmanité.

Nedostatek vitamínu B2

Nedostatek riboflavinu zajisté pocítil už někdy každý z nás. Projevuje se například charakteristickými trhlinky ústních koutků. Mezi závažnější komplikace spojené s nedostatkem riboflavinu můžeme zmínit záněty hlasivek, šupinatění kůže, zánětem spojivek, mazotokem a světloplachostí.

Pokud patříte mezi nemocné léčené antibiotiky, trpíte onemocněním štítné žlázy, celiakií, cirhózou jater, cukrovkou nebo jste žena užívající antikoncepční pilulky, měli by jste být na pozoru, Váš organismus patří mezi ty, které potřebují dostatečné množství riboflavinu.

Předávkování vitamínem B2

Jak již bylo uvedeno, riboflavin je rozpustný ve vodě. V případě předávkování tímto vitamínem nám tedy nehrozí žádné větší nebezpečí, jelikož se veškeré nadbytečné množství vyloučí rozpuštěné v moči bez ukládání v těle. Vážnější komplikace spojené s užíváním vitamínu B2 zatím nebyly pozorovány.