Vitamín B3

Další názvy: niacin

Další z vitamínů B-komplexu.

Pojmem vitamín B3 se v přírodě označuje souhrnně dvojice kyselin - kyseliny nikotinové a nikotinamidové. Stejně tak jako ostatní vitamíny B-komplexu (řada vitamínů B) se jedná o ve vodě rozpustné vitamíny, tepelně nestabilní, jejichž deriváty jsou důležité pro metabolické přeměny v organismu související se získáním energie.

Účinky vitamínu B3

Vitamín B3 má řadu pozitivních účinků na lidský organismus, mezi nejdůležitější a námi nejpociťovanější příznaky patří odstranění bolestí hlavy, napomáhá zmírnění depresí, zlepšuje poruchy nervového systému, snižuje hladinu cholesterolu a snižuje vysoký krevní tlak.


Významného použití dosáhl i v oblasti očního lékařství při popálení či poleptání spojivky a rohovky a při chorobách očního pozadí. Dalšího využití se dočkal při zmírňování žaludečních obtíží a při zánětech žil dolních končetin a při vzniku tromboflebitidy.

Stejně tak jako vitamín B6 je využíván sportovci - nejen pro svůj vliv na metabolismus, ale také pro svoje vasodilatační účinky vedoucí k dokonalejšímu prokrvení svalů. Vazodilatačních účinků se využívá i při terapii plicních embolií a při ostatních poruchách průchodnosti cévního řečiště.

Vitamín B3 si naše tělo dokáže samo syntetizovat z triptofanu (důležitá aminokyselina), avšak množství takto vyrobeného vitamínu nepostačuje pro potřeby organismu a proto je důležité dbát na kvalitní přísun potravin, které zajistí dostatečnou zásobu.

Nedostatek vitamínu B3

Stejně jako u ostatních vitamínů B-komplexu, pokud bude dodrženo kvalitní a vyvážené stravování, nehrozí organismu nedostatek vitamínu B3. Pozorovatelný nedostatek se projevuje špatným trávením, nechutenstvím, nespavostí, revmatismem, bolestmi hlavy, příznaky demence aschizofrenie.

Při akutním nedostatku vitamínu B3 se projevuje nemoc označovaná jako pelagra, neboli “pele agra” – ve volném překladu drsná kůže. Pelagrou se souhrnně nazývá nemoc tzv. tří „D“ – Dermatis (kožní vyrážky), demence a diarrhoea (průjem). Osoby trpící touto nemocí jsou na pohled apatické, mají unavený vzhled, jsou vyhublí a jejich kůže je na končetinách, zejména na loktech, krku a kolenou začervenalá, později zhnědne a vytvářejí se na ní puchýřky. Nemoc se projevuje i hnilobně páchnoucími průjmy, zvýšeným sliněním, halucinacemi, svalovou slabostí, třesem a celkovou nervozitou. Jak bylo již výše uvedeno, v našich zeměpisných šířkách je takto vážný průběh onemocnění takřka vyloučen, jelikož se nemoc projevuje zejména v oblastech, kde je klíčovou složkou potravy kukuřice (Mexiko), která sice niacin obsahuje, ale je obtížné ho z ní v dostatečném množství získat.

Předávkování vitamínem B3

Obdobně jako ostatní vitamíny B-řady je i niacin ve vodě rozpustný a proto je jakékoliv nadbytečné množství rozpuštěno v moči a vyloučeno vylučovacím ústrojím ven z organismu. Citliví jedinci mohou špatně reagovat na vyšší dávky vitamínu B3 pocitem nepříjemného tepla, svěděním kůže, vyrážka, břišní nevolností a nauzeou (pocit na zvracení).

Akutní riziko z předávkování hrozí při užívání niacinu v gramových dávkách (nad 3 gramy / den) po delší dobu, kdy se předávkování projeví zarudnutím kůže, bolestí žaludku, nevolností, průjmem a možným poškozením jater.