Vitamín B5

Další názvy: Kyselina D-pantothenová

Křižovatka metabolických cest

Vitamín B5 patří do řady tzv. "béčkových" vitamínů, které se souhrnně označují jako B-komplex. Vitamín B5 je ve vodě rozpustný, tepelně nestálý a chemicky se jedná o derivát beta-alaninu a kyseliny 2,4-dihydroxy-3,3-dimetyl máselné. V přírodě se nalézá ve dvou podobách - jako pantetin a kalcium pantotenát. Čistá kyselina D-pantothenová je nestálá olejovitá kapalina.

Název pantoten je odvozen od řeckého slova "pantos", které znamená všudypřítomný. Jak již tedy název praví, vitamín B5 se vyskytuje ve všech tkáních těla a svým významem je pro organismus nepostradatelný.

Účinky vitamínu B5

Vitamím B5 má v lidském organismu řadu nezastupitelných funkcí. Mezi ty nejdůležitější patří zvýšení plodnosti, podpora dlouhověkosti a tvorba protilátek v těle. Využívá se při infekcích, běžných obtížích jako jsou zácpa, průjem, zvracení, plynatost, léčba drobných popálenin, popraskaná kůže, dále zabraňuje stárnutí a šupinatění kůže, zlepšuje stav vlasů a jeho blahodárný vliv je popisován i při stresu a zvýšené duševní únavě.


Díky svému pozitivnímu účinku na hojení ran, jizev a popálenin je často aplikován lidem před a po operaci pro lepší regeneraci pooperačních ran. Zlepšuje stav organismu při chronickém únavovém syndromu, migréně, zažívacích obtížích a některých případech alergie.

Jeho nepostradatelný význam je v metabolismu lidského organismu. Zde má význam pro účinek řady enzymů, které se podílejí na metabolismu sacharidů a cukrů, produkci glukokortikoidů a pohlavních hormonů. Vitamín B5 je také součástí koenzymu A, který je důležitý pro přeměnu cukrů, tuků a mnohých dalších látek v našem organismu. Právě pro jeho nepostradatelnost a všudypřítomnost je často označován za křižovatku metabolických cest.

Nejrůznější zdroje dále doporučují kyselinu pantotenovou jako doplněk léčby kožních onemocnění, při prevenci aterosklerózy, na zlepšení paměti a koncentrace, růstu vlasů či při odstraňování křečí v nohách.

Nesmíme zapomínat ani na antistresový účinek vitamínu B5 (zvyšuje tvorbu antistresových hormonů v nadledvinkách) a jeho pozitivní psychologický vliv při odvykání kouření.

Nedostatek vitamínu B5

Nedostatek vitamínu B5 se projevuje zprvu zvýšenou potřebou spánku během dne, což je způsobeno sníženou hladinou cukru v krvi, ztrátou chuti k jídlu, později zácpou, žaludečními obtížemi, pálením nohou a celkovou duševní únavou spojenou s nespokojeností a podrážděností. Vzhledem k faktu, že se tento vitamín vyskytuje ve většině potravy, je jeho nedostatek vzácný. Spíše se vyskytuje akutní spotřeba vitamínu B5 při specifických onemocněních, kterou organismus nedokáže pokrýt ze svých vlastních rezerv.

Bylo prokázáno, že nedostatek vitamínu B5 spolu s nedostatkem vitamínu B6 způsobuje závažné poruchy ve štěpení a syntéze bílkovin, poškozuje metabolismus a samotný nedostatek vitamínu B5 vede k dermatologickým poruchám, které se mohou projevit jako vyrážky, svědění nebo akné.

Nedostatek vitamínu B5 byl podrobněji popsán jako tzv. burning foot syndrom vyskytující se u válečných zajatců. Projevuje se křečemi v nohách, nechutenstvím, nespavostí, depresemi a sníženou odolností vůči infekcím.

Předávkování vitamínem B5

Stejně jako ostatní vitamíny B-komplexu je i vitamín B5 zcela rozpustný ve vodě a jeho nadbytečné množství je z organismu odváděno močí pryč bez dalšího ukládání. I vyšší dávky nejeví toxické účinky a předávkování je takřka vyloučeno. Pouze citliví jedinci mohou reagovat na vysokou dávku vitamínu B5 kožními vyrážkami nebo nevolností a průjmem.

Běžně jsou k dostání potravinové doplňky, které obsahují v jedné tabletě nebo roztoku 40 mg (666 % DDD), 200 mg (3333 % DDD) nebo i 500 mg (8333 % DDD) vitamínu B5.

Aby se projevila intoxikace, musel by jedinec pozřít celé balení několika dávek najednou.

I když takto vysoké dávky nejsou toxické, nedoporučuje se soustavně překračovat doporučené denní dávkování.