Vitamín B9

Další názvy: kyselina listová, inositol, folát, folacin

Zdravé buňky
Kyselina listová je stejně jako ostatní vitamíny B-řady ve vodě rozpustný vitamín nezbytný pro syntézu nukleových kyselin, při krvetvorbě a nepostradatelná je i pro normální růst a vývoj plodu. Vitamín B9 je také v organismu využívám k hojení ran, "tvorbě červených krvinek" a především ve všech procesech, kdy dochází k buněčnému dělení.

Účinky vitamínu B9

Preventivní užívání kyseliny listové se proto doporučuje zejména během těhotenství, jelikož právě napomáhá výše zmíněnému buněčnému dělení, dále podporuje růst plodu a diferenciaci tkání, zvláště pak nervové soustavy.

Z nedávných studií je prokázáno, že preventivní podávání vitamínu B9 během početí a následujících tří měsíců těhotenství snižuje výskyt vrozených nervových vad, snižuje pravděpodobnost vážných poruch jako jsou rozštěp patra a páteře.


Vzhledem ke své schopnosti řídit tvorbu a spotřebu homocysteinu, což je specifická aminokyselina kardiovaskulárního systému, napomáhá kyselina listová proti srdečním a cévním onemocněním. Dále také může odvracet nebezpečí rakoviny plic, děložního hrdla, tlustého střeva nebo konečníku.


Nedostatek vitamínu B9

Nedostatek vitamínu B9 je stejně jako celkový nedostatek B-komplexu v našich zeměpisných šířkách poměrně vzácný. Pakliže se projeví, je spojen s nedostatkem celé řady B-komplexu a to v důsledku chronického onemocnění, nebo chronicky špatné životosprávy.

Při akutním nedostatku kyseliny listové se projeví tzv. megablastická anémie, jejímž příznaky jsou průjem, bolestivý rudý jazyk nebo především u dětí nedostatečný růst. Onemocnění je způsobeno zvětšenými červenými krvinkami, které jsou navíc zdeformované a jejich schopnost přenášet kyslík je značně omezená.

Největším nedostatkem vitamínu B9 trpí klasicky alkoholici a osoby dlouhodobě užívající antiepileptika a farmaka na léčbu rakoviny, nebo poruch vstřebávání.

Nedostatek kyseliny listové nemá fatální následky, ale relativně zvyšuje možnost cévních onemocnění.

Předávkování vitamínem B9

Jelikož se jedná o vitamín rozpustný ve vodě, je předávkování běžnými potravinovými doplňky prakticky vyloučeno. Veškerý nadbytečný vitamín B9 odchází rozpuštěný v moči vylučovacími cestami bez užitku ven z těla. Doporučená horní hranice pro užívání je 1000 µg denně. Vyšší dávkování může u citlivých jedinců způsobit průjem, kožní vyrážky či klasickou „kopřivkovou“ reakci.